Pavasara “mīlestības datumi” vientuļnieku acīs

Lelde Grabe

“Pie velna Valentīndienu! Pie velna šokolādes sirsniņas, svinēsim dzīvi un kustību!” – šāda veida izteikumus var manīt vairākos pasākumu aprakstos, kas saistīti ar 14.februāri. Lai gan 8.marta plašais piedāvājumu klāsts rūpējas par to, lai katram vīrietim būtu iespēja pārsteigt savu sievieti, arī tam ir gana daudz noliedzēju. Daļa no tiem ir cilvēku, kam nav savas otrās pusītes. Kā viņi jūtas šajos datumos?

“Man šie datumi nenozīmē pilnīgi neko, tie ir nevajadzīgi,” savu viedokli pauž Marta Seržante (19), un līdzīgu atbildi saņemam vēl ne reizi vien. “Vispār šis datums kā mīlestības diena liekas ļoti uzspīlēts. Vai nu jums ir tā mīlestība vai nav, tur nevajag nekādu datumu. Arī tad, kad man bija attiecības, man par šo dienu bija vienalga. Tāpat ir ar sieviešu dienu. Ar ko citas dienas ir sliktākas, lai neizceltu mūs katru dienu? Šajā datumā es vienmēr saņemu dāvanas, ar tēti priekšgalā, tāpēc pret šo datumu tik ļoti neiebilstu,” skaidro Marta.

Lai gan pamatskolas vecuma jauniešus mūsdienās ir diezgan grūti atrast bez otrajām pusītēm, tomēr Dāvids Vizbulis(14) un Amanda Megi (14) šogad ir vientuļnieku sarakstā. Neviens no minētajiem skolēniem 14.februārī nesaņem un nedāvina citiem dāvanas, tomēr atzīst, ja viņiem būtu otrā pusīte, viņi noteikti to darītu – tas esot ļoti aktuāli. Savukārt sieviešu dienā Dāvids un Amanda apsveic savas mammas.

Dora Ceple (26) pārstāv vecuma grupu, kurā cilvēki sāk nopietnāk domāt par ģimeni. “Par 8.martu es pateikšu tā – esmu sieviete neatkarīgi no dienas un uzskatu, ka to varu svinēt visu dzīvi. Bet par 14.februāri? Tas ir tikai kā atgādinājums, ka ir mīlestība, attiecības, un tas viss kopā spēj radīt prieku. Es jūtos priecīga, redzot, cik daudz cilvēku nekautrējas izrādīt savas jūtas publiski. Mana mīlestības valoda ir kvalitatīvi pavadīts laiks, līdz ar to es nemēdzu apdāvināt un negaidu to arī no citiem. Vairāk novērtēju tieši laiku, ko pavadu ar cilvēku, neatkarīgi no dzimuma,” saka Dora.

Šķiet, ka šie datumi tomēr visiem izraisa kādas emocijas, gados vecākiem cilvēkiem – ne tik patīkamas. Vecuma kategorijā 40+ vīriešu pārstāvji par šo tēmu atsakās runāt. Facebook pieejamajās iepazīšanās grupās tieši vīrieši šajā vecuma posmā ir visaktīvākie otrās pusītes meklētāji, tomēr visaizvainotākie runātāji saistībā par šiem datumiem.Grūti ir atrast vientuļnieku, kas atklāti pateiks, kā jūtas šajos datumos. Kāda ir sajūta, kad citi sirdsdāmām dāvina ziedus, bet tev nav kam tos sniegt? No sava viedokļa paušanas nebaidījās Egita Ambate (41): “14.februāris un 8.marts. Ko nozīmē? Laikam jau vairāk parastu dienu, tomēr es tās atbalstu – jo vairāk svētku, jo labāk. Šajās dienās ne tikai saņemu, bet arī sniedzu dāvanas. Atziņa – mana dzīve ap vienu cilvēku nekad negriežas. ”

Pārsvara no vientuļnieku grupām ir sagaidāmas līdzīgas atbildes. Viņiem ir labi tā kā ir, bez šiem svētkiem un otrās pusītes var iztikt. Ar savu viedokli atšķiras Edgars Arsentjevs (27), pēc kura domām šie svētki ir vajadzīgi un tajos vajadzētu lolot tieši sievietes. “Jābūt pateicīgiem dāmām par tauriņiem vēderā. Būtībā 14.februāris varētu kalpot kā atgādinājums par mīlestību un jūtām, ko sniedz vīrietis sievietei un otrādi. Savukārt, 8.martā sievietes ir jāapsveic 100%, jo vīrieši bez viņām varētu vienkārši sajukt prātā. Sieviešu dienā pastiprināti jāizrāda uzmanība sievietēm, lai viņas justos mīlētas un lolotas.”