Līdz galam neizpētītais “brīnumlīdzeklis” – kanabidiols

Evelīna Līna Petroviča

Oscar Stone, Flickr

Latvijas informatīvajā telpā plašas diskusijas izraisījusi CBD jeb kanabidiola eļļa, kura it kā palīdzot pret visdažādākajām problēmām – gan fiziskām, gan mentālām. CBD eļļu iegūst no kaņepes, līdz ar to automātiski tiek uzskatīts, ka tā ir narkotiska viela un ka tās lietošana ir nelegāla.

LU Medicīnas fakultātes 6. kursa students Rūdolfs Graicers skaidro, ka arvien pieaug preklīniskie un klīniskie pierādījumi, kas apstiprina CBD eļļu izmantošanu, piemēram, hronisku sāpju un opioīdu atkarības mazināšanā. “Šo preperātu lietošanas efektivitāte, blakus efekti un sekas nav līdz galam pierādītas, taču ir pētījumi, kas pierāda pozitīvo ietekmi uz pacientu slimību simptomu kopumu samazināšanos,” uzsver R. Graicers. “Kanabidiols (CBD) ir ekstrakts, kas nav toksisks, nesatur atkarību izraisošas vielas un netiek pieskaitīts pie narkotiskajām vielām, līdz ar to, veicot narkoloģijas testu, šī viela netiks uzrādīta.”

CBD eļļa tiek izmantota dažādu slimību ārstēšanai vai simptomu mazināšanai, piemēram, epilepsiju gadījumā, stresa mazināšanai, kā arī gadījumos, kad cilvēkam ir grūtības iemigt. Zinātniskajā literatūrā tiek minētas vēl citas saslimšanas, kuru gadījumos izmanto CBD. Lietojot eļļu, pilnīgais efekts netiek sasniegts uzreiz, bet gan pakāpeniski. Deva var būt katram individuāla, atkarībā no ķermeņa parametriem un citiem faktoriem, tomēr šī preperāta lietošanas efektivitāte, blakus efekti un sekas nav līdz galam pierādītas.

Lidostas “Rīga” Drošības departamenta pārstāvis Andris Tomkalns apgalvo, ka šādiem produktiem tiek pievērsta īpaša uzmanība, jo tas ir kaut kas jauns un likumdošanā vēl neiekļauts. “Ja muitas kontroles punktā rodas kāds strīdīgs jautājums par šādām tēmām, lai būtu pilnīgi pārliecināti, darbinieki vēršas pie Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) nodaļas pārstāvjiem,” stāsta A. Tomkalns. “Es ieteiktu vispirms sazināties ar PVD un noskaidrot, vai konkrēto produktu tiešām drīkst/nedrīkst pārvadāt, lai tas nelabvēlīgi neietekmētu ceļošanas plānus.”

Lai gan CBD eļļa netiek pieskaitīta pie narkotiskajām vielām un tās lietošana citviet pasaulē nav ierobežota, Eiropas Savienībā (līdz ar to – arī Latvijā) kanabidiols tiek uzskatīts par pietiekami neizpētītu jaunās pārtikas produktu. Atsaucoties uz PVD pārstāves Diānas Birkenfeldes skaidrojumu, Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādei (EFSA) būtu nepieciešams veikt riska izvērtējumu, un tikai pēc zinātniska atzinuma saņemšanas varētu spriest par atļaujas izsniegšanu kanabidiola produktu virzīšanai tirgū. Šobrīd vielas un pārtikas produktus, kuri satur kanabidiolu koncentrētā veidā, nav ļauts laist tirgū.

Šāds aizliegums gan netraucē produktu iegādāties internetā un saņemt pa pastu. Ņemot vērā Ministru kabineta noteikumu Nr. 352 “Noteikumi par veterinārajai kontrolei nepakļautas pārtikas ievešanu no trešajām valstīm un tās kontroles kārtību valsts robežas kontroles punktos, brīvajās zonās, brīvajās noliktavās un muitas noliktavās”, Pārtikas un veterinārais dienests pārtiku nekontrolē, ja privātpersona starptautiskā pasta sūtījumā nosūta/saņem pārtiku, kura nav paredzēta komerciāliem mērķiem (svars nepārsniedz 1 kg).

Biznesa augstskolas “Turība” students Elvis Jansons CBD eļļu iegādājies internetā un to lieto vien dažas dienas: “Pēdējā laikā sanāk maz laika veltīt atpūtai, jo laiks jāvelta vairāk augstkolai, darbam, mazulim. Lietojot CBD eļļu, es pamazām jūtu, ka ķermenis atslābst un miegs ir ciešāks.” Par kanabidiola eļļu Elvis uzzinājis no paziņām jau pirms ilgāka laika, taču plašāku informāciju saņēmis internetā, sekojot līdzi sabiedrībā atpazīstamu cilvēku pieredzes stāstiem. Vīrietis apgalvo, ka viņu neuztrauc tas, ka šis produkts un tā iespējamās blakusparādības nav pilnībā izpētītas. Svarīgākas šķiet atsaukmes no cilvēkiem, kas šo produktu ir lietojuši un var izdarīt secinājumus.

Arī 12. klases skolniece Krista Krāģe CBD eļļu lieto vien trīs nedēļas, taču jau ievērojusi pārmaiņas: “Eļļu lietoju pirms miega. Izmaiņas jutu jau pēc pirmās nakts. Nezinu, vai tas bija eļļas dēļ, vai nostrādāja psiholoģiskais faktors, bet nākamajā rītā pamodos bez problēmām un jutos labi izgulējusies.” Par CBD eļļu Krista uzzinājusi internetā, meklējot informāciju par dabīgiem līdzekļiem, kuri var mazināt nervozitāti un sāpes. Meitene sākusi lasīt zinātnisko literatūru un izglītojusi sevi šajā tēmā.

“Izmaiņas jūtu arī ikdienā. Pirms tam mēdzu asāk reaģēt dažādās situācijās, taču arī tas ir samazinājies. Esmu mierīgāka, mazāk uztraucos un jūtos brīvāk. Arī menstruāciju laikā izjutu pārmaiņas, jo sāpes nebija tik izteiktas kā iepriekš. Tā kā lietoju eļļu tikai trīs nedēļas, tad sagaidu kādas izmaiņas arī turpmāk.”