Klāt ziedošanas gadalaiks

Renāte Beāte Ozoliņa

Foto - Lita Krone, LETA

Tas var būt tikai viens zvans 1.42 € apmērā, tās var būt dažas monētas veikalā kastītē pie kases un paša izvēlēta summa, ko pārskaitīt uz konkrētu konta numuru. Tā var būt arī kāda siltā jaka, kāds maisiņš, kas piepildīts ar pārtiku, un patiesībā pat silts smaids un apskāviens. Tik vien, lai kādu izglābtu, atbalstītu un dotu vēl vienu iespēju saņemt labāko no dzīves.

Vienīgā iespēja samaksāt par zālēm

Latvijā darbojas daudz labdarības organizāciju un biedrību, katra piedāvājot palīdzību citā jomā. Viena no lielākajām un atpazīstamākajām organizācijām, ņemot vērā apgrozījuma rādītājus, ir Ziedot.lv. Šī labdarības organizācija 16 gadu laikā ir apmaksājusi zupas virtuvju darbību visā Latvijā, pārtikas paku izdali ģimenēm krīzes laikā, medikamentus pie saslimšanām, operācijas, tehnisko palīglīdzekļu iegādi un citus izdevumus, kas cilvēkiem, kuri tos nevar atļauties, palīdzējuši nodrošināt pamata vajadzības.

Liāna Palma ir viena no daudziem palīdzības lūdzējiem, kura atbalstu meklē tieši caur Ziedot.lv. Viņa ar asins vēzi jeb hronisko mieloleikozi sadzīvo jau 21 gadu, kopš 10 gadu vecuma, taču tagad ir pienākusi viņas kārta lūgt līdzcilvēku palīdzību. Šobrīd Liāna kopā ar vīru dzīvo Garciemā un audzina savu piecus gadus veco meitiņu Madaru, ikdienā strādājot vienā no Rīgas bērnudārziem. Visticamāk, lielākā daļa cilvēku pat nenojauš, ar ko patiesībā ir jāsadzīvo Liānai.

Liāna līdz šim nelūdza līdzcilvēku palīdzību, taču pirms trim gadiem viņas veselības stāvoklis sāka pasliktināties. “Mans organisms pastiprināti ražo leikocītus. Ironiski, bet tās asins šūnas, kam vajadzētu mani pasargāt no slimības, nāvē mani nost. Līdz šim palīdzēja medikamenti, ko apmaksāja valsts, un mani leikocīti tika kontrolēti. Tomēr pēdējā laikā zāles sāka zaudēt savu efektivitāti. Turklāt paralēli maniem leikocītiem sāka vairoties arī trombocīti. Sākās apjukums, jautājumi – kas notiek? Pēc vairākām analīzēm tika noteikts arī cēlonis – mutācija. Un šeit sākas pats bēdīgākais – valsts neapmaksā šīs zāles,” atklāj Liāna.

Viena mēneša zāļu deva maksā teju 7000 eiro, taču valsts var kompensēt tikai nelielu daļu no summas – 1180 eiro mēnesī, tādēļ Liāna lūdz līdzcilvēku palīdzību. Kopumā par 12 mēnešu zāļu devu viņai būtu jāsamaksā gandrīz 70 tūkstoši eiro, taču uz doto brīdi, mēneša laikā Liānai jau ir saziedoti vairāk nekā 24 tūkstoši, kas nozīmē, ka pirmos zāļu iepakojumus pavisam noteikti var nodrošināt. To, kā viņai ar šīm zālēm veiksies, varēšot uzzināt viņas izveidotajā Facebook lapā “Dzīve ar leikēmiju. Palīdzība Liānai”, savukārt iespēja palīdzēt jaunajai sievietei joprojām atrodama arī portālā Ziedot.lv https://www.ziedot.lv/palidziba-lianai-palmai-3457.

Var saredzēt rezultātu

Bez Ziedot.lv Latvijā ir vēl daudzas citas labdarības organizācijas, biedrības un fondi. Piemēram, labdarības fonds BeOpen tāpat kā Ziedot.lv ir neatkarīga sabiedriskā organizācija, kuras galvenais mērķis ir labdarība. Šim labdarības fondam ir krietni mazāk projektu, kuriem nepieciešama līdzcilvēku palīdzība. Šobrīd aktīvie projekti ir tikai pieci: Bērniem ar kustību traucējumiem, Neērtie bērni, Zaļā lampa, Draugs īpašam bērnam, Palīdzam piepildīt īpašo bērnu sapņus.

Labdarības fonda projekts Neērtie bērni patiesībā ir fotogrāfes Aritas Strodes – Kļaviņas sociāli atbildīgs fotoprojekts. To veidojot, autore aicina pievērst uzmanību tam, ka bērni ar īpašām vajadzībām ir tikpat skaisti kā veselie bērni, tāpēc arī projektā Neērtie bērni netiek uzsvērta invaliditāte, bet izcelta individualitāte, vispirms saredzot bērnu un tikai tad viņa diagnozi. Tieši tāpēc attēlos nav ratiņkrēslu vai citu palīglīdzekļu, kas ir šo bērnu ikdiena.

Starp šiem bērniem ir arī Annija Aleksejeva no Gulbenes, par kuru BeOpen ziņojuši arī sociālajā vietnē Facebook. Ziedojumu mērķis – pacēlājs daudzīvokļu mājā, lai meitene pati saviem spēkiem varētu tikt ārā, nu ir sasniegts un izpildīts. Šis ir viens no gadījumiem, kad ziedotājs burtiski var saredzēt, kam saziedotais ir izlietots, un tādu gadījumu nav mazums. BeOpen raksta arī par tiem, kuri iekļauti Bērni ar kustību traucējumiem projektā, stāstot, ka  2018. gadā ar fonda atbalstu kāda meitene ir tikusi pie jaunām ortozēm un nu var staigāt daudz stabilāk un drošāk.

Labdarības pasākumu maratons

Ziedot.lv komunikācijas vadītāja Ilze Ošāne informē: “Pēdējos 5 gadus, Ziemassvētku laikā tiek organizēts labdarības maratons Dod pieci, kur par ziedojumiem tiek vākti līdzekļi kādai sabiedrībā aktuālas problēmas risināšanai. Šogad palīdzība tiks sniegta nedziedināmi slimiem pacientiem (paliatīvās aprūpes pacientiem). Tāpat tiek organizēti dažādi labdarības koncerti ar mērķi palīdzēt onkoloģijas pacientiem vai smagi slimu bērnu ārstniecībai un rehabilitācijai. Iepriekšējos 5 gados savākti ziedojumi 896 191 eiro, kas snieguši palīdzību gan vientuļiem sirmgalvjiem, onkoloģijas pacientiem, smagi slimu bērnu ģimenēm un bērnunamu bērniem.

Jau ierasti palīdzība ļoti nepieciešama bērniem ar kustību traucējumiem. Jau divus gadus Ziedot.lv sadarbībā ar ziņu portālu Delfi īsteno labdarības akciju Stiprini stipros, kas šogad palīdzēs smagi slimu bērnu ģimenēm.

Arī šī gada nogalē norisināsies labdarības akcija Eņģeļi pār Latviju, kuras ietvaros cilvēkus aicina kļūt par bērnu “sargeņģeļiem”, tā dāvinot kādam iespēju būt veselākam un laimīgam. Eņģeļi pār Latviju norisinās jau 12. gadu un šogad palīdzība nepieciešama 139 bērniem, kuru atbalstam kopā jāsavāc 279 210 eiro. Ziedot var gan portālā bsf.lv, gan ziedojumu kastītēs, gan iegādājoties preces veikalos Rimi vai ziedojot Mans Rimi naudas uzkrājumu kioskos vai mansrimi.lv mājaslapā, gan zvanot uz tālruni 90006486 (maksa par zvanu 1,42 eiro).