Apple lietotājiem dalītas jūtas par dzimumu neitrālajām emocijzīmēm

Iveta Sazonova

Dzimumu neitralitātes jeb non-gender kultūra kļuvusi par īpaši populāru tendenci sociālajos tīklos. Nu cilvēkiem iespējams ne tikai sociālo tīklu gigantā Facebook atzīmēt sevi kā personu bez noteikta dzimuma, bet arī izrādīt savas emocijas un identificēties ar jauno dzimumu neitrālu emocijzīmju palīdzību. Tiesa jauninājums izpelnījies arī kritiku par to, ka neitrālā dzimuma cilvēkam ir iespēja izmantot tikai stereotipizētu vidusceļu starp sievieti un vīrieti.

Ar katru jauno savas iOS operētājsistēmas versiju uzņēmums Apple izlaiž jaunu emoji jeb emocijzīmju kolekcijas atjauninājumu. Pēdējās versijas komplektā tikušas prezentētas lesbiešu, geju, biseksuālu un transpersonu kopienas (LGBTQ) tik ļoti gaidītās dzimumu neitrālas emocijzīmes. Atbrīvošanu no dzimuma piedzīvojuši dažādu emoji tastatūras profesiju pārstāvji un pat absolventi, zombiji un elfi. Šī atjauninājuma mērķis ir dzimumu neitrāliem cilvēkiem sniegt iespēju iejusties emoji valodā, meklējot un atrodot tajā sevi pašu, kā arī ikdienā izmantot tādas emocijzīmes, kas izskatās pēc cilvēkiem bez konkrēta dzimuma.

Lielāka dažādība

Kristīne Garina, viena no LGBTQ draugu apvienības Mozaīka dibinātājām, ir pārliecināta – dzimumu neitrālās emocijzīmes bija paredzams un saprotams progress: “Jo vairāk daudzveidības un dažādības, jo labāk. Pirms dažiem gadiem parādījās dažādu ādas krāsu un etnisko izcelsmju emoji. Tieši tāpat kā sabiedrības attīstībā un tiesību aspekta attīstībā, nākamais solis ir loģisks. Jo vairāk variantu, jo lielāka iespēja, ka katrs atradīs sev kaut ko atbilstošu un neviens nebūs izslēgts.” Jāmin, ka Apple šoreiz ieviesis arī arābu sieviešu tēla, menstruāciju, cilvēku ar dzirdes vai kustību traucējumu un pat kāju un roku protēžu simbolisku atainojumu emocijzīmju tastatūrā.

“Kā aktīvistei man ir svarīgi, lai Apple un citas korporācijas neierobežo savu atvērtību un dažādību tieši ģeogrāfiski. Vai visi emoji, ieskaitot varavīksnes karogu, viendzimuma pāra emoji, ir pieejami Krievijā, Uzbekistānā, Saūda Arābijā? Svarīgi, lai šīs progresa zīmes būtu universālas, redzamas un pieejamas visiem,” stāsta Garina. Uz jautājumu, ko līdzīgi jaunieviesumi nozīmē LGTBQ kustībai, Garina stāsta: “Tas padara mūs redzamākus – viens no svarīgākajiem rīkiem, kā panākt līdztiesību. Ja Latvijā ir grūti iznākt no skapja, tad tomēr interneta vidē mēs redzam arvien vairāk vienradžu, varavīkšņu, viendzimuma pāru emoji virtuālajā pasaulē. Tas dod signālu, ka mēs esam, pat ja šobrīd ne visiem vēl pietiek dūšas būt atklātiem realitātē.” Mozaīkas līdzdibinātāja vērš uzmanību, ka šāda jautājuma aktualizācija ir svarīgi tieši jauniešiem. Tas palīdzot nejusties vienam, būt drošākam un nākt ārā no skapjiem arī reālajā dzīvē. “Kādreiz palīdz vienkārši zināt, ka neesi viens, pat ja šos sev līdzīgos redzi tikai online (tiešsaistē – red.). Ja tā ir Latvijā, tad iedomājieties, cik nozīmīgi tas ir vietās, kur situācija ir daudz kritiskāka kā mums?” skaidro aktīviste.

Kritizē par stereotipu veicināšanu

Lai gan viena daļa Apple lietotāju novērtē jaunos emoji –  jūtas piederīgāki sabiedrībai un priecājās par iespēju izmantot sev līdzīga izskata simbolus sarakstēs, otra lietotāju daļa ir mazāk priecīga par jauno opciju. Apple varot tikai daļēji interpretēt neitrālu dzimumu, atveidojot to kā sievietes un vīrieša krustojumu, kas pēc būtības neesot pareizi.

Balstoties uz emocijzīmju atsauču un to dokumentēšanas vietni Emojipedia, emocijzīmes mērķis ir ar viena maza attēla palīdzību konstruēt pēc iespējas reālāku dzīves un pasaules uztveri. Taču šo mērķi izpildīt kļūst sarežģītāk brīdī, kad tiek reprezentēts cilvēks un personība, nevis, piemēram, tomāts vai saulaina diena. Viens no kritiķu argumentiem Apple jaunajai emocijzīmju tastatūrai ir tas, ka mazie attēli pastiprina stereotipus par to, ko nozīmē būt dzimumu neitrālam. Parentoloģijas doktorante un psiholoģe Dālija Auerbaha portālam MansMedijs pieļauj, ka jaunie emoji tikpat labi var cilvēkiem likt justies nesaprastiem un viņu identitātēm – ignorētām vai pat izdzēstām.

Dzimumneitrālās emocijzīmes kā vidusceļš

Jaunās dzimumu neitrālās emocijzīmes izskatās pavisam vienkārši – tās ir sieviešu un vīriešu krustojums. Sieviešu emocijzīmēm ir apaļas galvas, bet vīriešu – kvadrātveida, dzimumu neitrālu cilvēku sejas atrodas pa vidu, tuvāk ovālai. Mati ir vidēja garuma – ne tik īsi, cik vīrietim, un ne tik gari, cik sievietei. Šīs emocijzīmes parāda, ka cilvēki, kas ir dzimumu neitrāli, ir vīriešu un sieviešu kombinācija, taču, kā min Auerbaha, tas ir neprecīzs attēlojums. “Cilvēki, kuriem nav tradicionāla dzimuma vai, piemēram, orientācijas, izturas atšķirīgi viens no otra un var izteikt savu dzimumu vai identitāti tādā veidā, kas nesaskan ar vīriešu, sieviešu vai abu kombināciju stereotipiem,” stāsta psiholoģe, “jā, Apple jaunās emocijzīmes dažiem cilvēkiem var sniegt brīvības sajūtu vai pamanāmību. Bet citiem tās pastiprina sašaurinošos stereotipus par to, ko nozīmē pastāvēt neitrālu dzimumu.”

Auerbaha stāsta, ka vēl nav skaidrs, kā Apple var novērst šo problēmu, taču dzimuma neitrāla emoji pārveidošana līdz vienai īpašai un universālai emocijzīmei ir gandrīz neiespējama.

Arī Kristīne Garina piekrīt, ka dzimumu neitrālie emoji nav visaptveroši, bet tā neesot problēma: “Tas patiešām ierāmē sociālās normas, bet tikpat, cik to dara visas pārējās emocijzīmes. Patiesībā nav noteikumu, kurš drīkst vai nedrīkst ar šo emoji identificēties. Tāpēc, kamēr drīkstam katrs lietot sev atbilstošāko bez ierobežojumiem, nedomāju, ka tā ir liela problēma. Ir parādījušās papildus iespējas. Ārpus rāmjiem jāizkāpj mums, nevis emocijzīmēm.”