Pārdabiskā pieredze pie dziedniekiem mediķus nepārliecina

Lelde Grabe, Linda Spundiņa

Foto - Ivars Soikāns, LETA

Dzīvē neveicas – tātad ir uzlikts lāsts. Jāaiziet pie dziednieces, kas noņems ļauno aci, – uz šādām frāzēm cilvēki lūkojas divējādi. Daļa tic cilvēkiem ar īpašām spējām, kuri var dziedēt tādas kaites, kur mediķi ir bezspēcīgi. Savukārt otra daļa skeptiski raugās uz visu pārdabisko, neizskaidrojamo. Abu šo grupu pārstāvji sarunā ar MansMedijs dalās savā pieredzē.

Paredz bērna priekšlaicīgu dzimšanu

Ingunai Vārtiņai sastapšanās ar gaišreģi bijusi iespaidīga. Viņa pie gaišreģes meklēja palīdzību vīram, taču beigās uzzināja gan to, ka ir stāvoklī, gan kurā datumā piedzims mazulis. “Elejas Veronika bija ļoti populāra, visi viņu slavēja. Vīram bija kuņģa čūla, un, nemaz neejot pie ārstiem, braucām pie viņas,” stāsta Inguna, “protams, bija jābrauc vairākas reizes, jo tas ir ilgs ārstēšanās process.” Pēdējā apmeklējuma reizē gaišreģe vēlējās pārbaudīt arī Ingunu: “Atceros, ka man nebija nekādu konkrētu jautājumu, bet pie reizes atļāvu pārbaudīt arī sevi. Pēkšņi viņa pasaka, ka es esmu stāvoklī, ko nemaz nezināju. Viņa uzreiz pateica arī bērna dzimumu – man būšot dēls.” 

Inguna atceras, kā seansa turpinājumā gaišreģe savā nodabā esot rēķinājusi kaut kādus skaitļus, iedevusi lapiņu ar daudz cipariem un neko pat neskaidroja. Ginekologa noliktais dzimšanas datums bija 13. decembris, taču dēls piedzima ātrāk –  27. novembrī, tikai pēc tam sieviete saprata, kāpēc uz gaišreģes iedotās lapiņas bija apvilkti tieši tādi cipari – 27.11.97.  

Palīdzot vairāk nekā ārsti

“Par burvju tantiņu to gluži nevar nosaukt. Eju pie cilvēka, kas ir ar medicīnisku izglītību un kurš ārstē ar netradicionālām metodēm, piemēram, akupunktūru,” stāsta Annija Pumpure, kura arī apmeklē dziednieku. Pie konkrētās dziednieces Annija dodas jau gadiem, jo viņa esot veiksmīgi palīdzējusi ar visām veselības problēmām, kas Annijai reiz bijušas. “Šī daktere jeb dziedniece man palīdzēja ar kuņģa čūlu, ilglaicīgu deguna asiņošanu un slimībām, ko nevēlos atklāt,” apgalvo sieviete, “šāda cilvēka apmeklējums man spēja līdzēt daudz vairāk nekā dakteri slimnīcās.”

Ķirurgs Gundars Forstmanis šādas situācijas daudz nekomentē, jo, viņaprāt, mūsdienās ir attīstījušās ļoti labas zāles un pie dziedniekiem nav nepieciešams doties. Ķirurgs stāsta, ka dziedniekiem ir ne tikai labas, bet arī sliktas enerģijas: “Ko var zināt, kāda enerģija ir katram dziedniekam, beigās var sanākt vēl sliktāk. Ja vispār nav citu variantu, tad var iet pie tāda veida cilvēka, tomēr es esmu par tradicionālo medicīnu un skaidriem, pierādāmiem izmeklējumiem.” 

Savukārt Kristīne ir izmantojusi gan dziednieka, gan kāršu licēja, arī gaišreģa un astrologa pakalpojumus, un nevienu no apmeklējumiem nenožēlo. “Visi šie cilvēki man ir palīdzējuši – dziedniece man pateica, ka man būs kuņģa problēmas, kad man tās vēl nebija. Kāršu licēja man palīdzēja izvēlēties pareizos cilvēkus, kas tobrīd man bija bīstami. Savukārt gaišreģe paredzēja nelāgus pagriezienus manā darba vietā,” savos stāstos dalās Kristīne, kura nevēlējās atklāt savu identitāti. Tomēr, pēc viņas domām, astrologa pareģojumi ir bijuši visprecīzākie: “Toreiz astrologs man ļoti palīdzēja gan izvēlēties jomu, kurā mācīties, gan pateica, ar kuriem cilvēkiem es nekad nespēšu sastrādāties, no kā uzmanīties un kādā veidā pārdzīvot depresiju.” Kristīne uzskata, ka ir personiskas, iekšējas lietas, kurām ārsti nespēj tik precīzi tikt klāt, tāpēc regulāri izmanto šāda veida speciālistu palīdzību. 

Pēc hipnozes galvā dzird balsi 

Hipnotizēšanu cilvēki ir ļoti daudz redzējuši filmās, kur auklā iekārts kāds priekšmets nohipnotizē un liek cilvēkiem darīt dažādas lietas. Sanita Vilsone ir devusies pie hipnotizētājas, kura ar hipnozes palīdzību, viņai ir palīdzējusi zaudēt lieko svaru. “Kopš augusta esmu  nometusi jau sešus kilogramus. Biju uz trīs hipnozes seansiem, pēc kuriem katru reizi ir citādākas sajūtas – tādas jocīgas. Pēc hipnozes es samazināju maltīšu porcijas, jo galvā dzirdu balsi, kas saka, ka jābeidz rīt. Pēdējā seansā gribēju paātrināt vielmaiņu, bet es jūtu, ka kaut kas ir nogājis greizi. Nākošajā reizē būs jāsaka, lai dara visu atpakaļ,” ar pieredzi dalās sieviete.

Uztura speciālistei Zaigai Kluinei ir cits viedoklis: “Lai zaudētu svaru, visa pamatā ir pavisam vienkārša formula – jāpatērē vairāk enerģijas nekā tā tiek uzņemta. Motivāciju cilvēkam var radīt jebkas, tajā skaitā arī hipnoze. Līdz ar to, ja cilvēks ir gatavs kaut ko mainīt savā dzīvē, varbūt arī ticība hipnozei to palīdzēs izdarīt, bet fizioloģiski tā neko cilvēka organismā nemainīs.”

Burvju ūdens

Savukārt Elīna Višņevska stāstīja, ka devās pie dziednieka Saulkrastos, jo dzīvē gāja grūti un viņa nezināja, kur sevi likt. Dziednieks pateica, ka Elīnai ir uzlikts lāsts un ka jāizdzer pieci litri ūdens, pēc tam jānāk vēlreiz. Tas palīdzēja, un lāsts bija noņemts. Sieviete arī piebilst, ka maksa pie dziednieka bijusi niecīga – ziedojums pēc paša vēlmes.

“Mūsu ķermenis sastāv no aptuveni 50 – 70 procentiem ūdens, tāpēc viennozīmīgi, ka ūdeni mums ir jādzer. Tas ir svarīgi labas fiziskās un garīgās veselības uzturēšanai,” komentē Zaiga Kluine. “Ieteicamais ūdens daudzums dienā ir aptuveni 30 mililitri uz kilogramu. Tas ir, 70 kilogramus smagam cilvēkam dienā būtu ieteicams izdzert apmēram divus litrus ūdens. Ūdeni var arī pārdozēt, līdz ar to izdzerti pieci litri ūdens radīs ķermenim lielu un lieku slodzi. Noteikti, izdzerot šos piecus litrus ūdens, nekas maģisks nenotiks.”

Psiholoģe Inga Lapsa šo situāciju komentē kā nejaušību ar lielu domu spēku ietekmi: “Dziedniekiem, gaišreģiem ir savs spēks, bet tas nav labs. Lielāka ietekme ir domu spēkam – kam pats cilvēks tic jeb grib ticēt.” Pati psiholoģe tic Dievam un uzskata, ka tas var noņemt daudz vairāk lāstu nekā dziednieki. 

Lai gan iespējas, kur meklēt palīdzību, ir dažādas un reizēm dziednieku apmeklēšana sniegusi pozitīvu rezultāti, ārsti tomēr iesaka vispirms doties pie sertificēta speciālista un tikai pēc tam meklēt palīdzību no cilvēkiem ar spējām.