Latgalīšu Reps – nu sirds i nu Latgolys!

Sarmīte Gaidule

Ivo Grigalis un Didzis Kozlovs ir puiši no Ludzas, kas ikdienā strādā atbildīgos amatos, taču kopš 2017. gada vasarā publicēja savu pirmo dziesmu „Skots pa lūgu” ar krāšņu videoklipu, viņi ir pazīstami arī kā repa apvienība “Latgalīšu Reps”.

Latgaliešu kultūras gada balvas „Boņuks” pasniegšanas ceremonijā šī gada februāra beigās viņi ieguva veselas trīs nominācijas – Gada debija, Labākais mūzikas video un Labākais sniegums alternatīvajā mūzikā. Kā izrādījās, Ivo un Didzis repa mūzikas lauciņā darbojušies jau krietnu laiku pirms “Latgalīšu Repa” tapšanas.

Repā nav pirmo dienu

Stāsti, kā reps kļuvis par sirdslietu, abiem ir atšķirīgi. Didzis par šiem pirmsākumiem ir domājis un nonācis līdz secinājumam, ka pie visa ir vainīga vasaras nometne, uz kuru vecāki viņu aizsūtīja vēl skolas laikā. Abi puiši bērnībā tusējuši vienā pagalmā Ludzā, kur viņiem bija draugu kompānija, kas aizrāvās ar tāda veida mūziku. Tā viņi abi arī iepazinušies.

„Biju mēģinājis rakstīt repu vairākās valodās – gan krieviski, gan latviski, gan latgaliski, taču vislabāk man patika kā tas izklausās tieši latgaliski,” savus eksperimentus atklāj Ivo. „Pirmos gabalus latgaliski ierakstīju 2001.gadā, kad latgaliešu valodu ikdienā nedzirdēja tik bieži kā tagad.”

„Vysu kū tu saskoti” un „Kas ta nūteik” bija atzītas dziesmas Ivo draugu vidū, tāpēc viņš pamazām sāka apsvērt domu, ka būtu jāturpina rakstīt latgaliski.

„Savā hiphopa attīstības ceļā mēs ar Didzi gājām paralēli. Viņš ir pāris gadus jaunāks, tāpēc viņam bija savs tusiņš,” stāsta Ivo. Viņš pats, savukārt, ierakstīja mūziku Rīgā, krievu valodā, darbojoties apvienībā NBC. „Bija tāds periods, kad mūsu vienīgā komunikācija bija apsveikt vienam otru dzimšanas dienā, uzrakstot kaut ko Facebook, jo dzīvojām katrs savā Latvijas galā, bet tad atkal atsākām biežām komunicēt, jo bija radušies jauni plāni,” viņš turpina.

Ivo pēc intervijas ar žurnālistu Teni Bikovski radās jauna iedvesma rakstīt dziesmas latgaliski. Viņš arī atcerējās, ka Didzis bija izrādījis par to interesi. Tad nu bija skaidrs, ka kopā jārada kaut kas jauns.

Apvienība ieguva nosaukumu „Latgalīšu Reps” tajā brīdī, kad radio nezināja, kā pieteikt jauno muzikālo gabalu, tāpēc vienkārši nodēvēja to par latgaliešu repu. Puišiem iepatikās šis variants, tāpēc viņi to saglabāja. „Ierakstot Google meklētājā „latgaliešu reps”, mēs esam pirmie, ko parāda. Es domāju, ka tas ir izdevīgi,” stratēģisko plānu atklāj Ivo. „Es uzskatu, ka nosaukums grupai nav galvenais iemesls, kāpēc cilvēki viņus klausās, pats galvenais ir saturs.”

Ja darīt, tad kvalitatīvi

„Latgalīšu Reps” ir jauna apvienība, taču puiši aktīvi darbojas. Nu jau ir publicētas piecas dziesmas kopā ar videoklipiem, no kuriem lielākā daļa ir filmēti Latgalē.

„Mēs nepublicējam jaunas dziesmas, ja nav gatavs video. Manuprāt, ir labāk nodot vēstījumu klausītājiem, ja viņi arī redz vizuālo, viņiem nav pašiem jāiztēlojas, par ko ir dziesma,” stāsta Didzis.

„Mēs jau no paša sākuma bijām nolēmuši – ja darīsim, tad darīsim to kvalitatīvi, lai pašiem prieks un citiem patīk,” piemetina Ivo. Ar video filmēšanu un montāžu nodarbojas jelgavnieks Jānis Jēkabsons, viņam palīdz Raivis Isakovičs.

Par dziesmas „Skots pa lūgu” videoklipu puiši šogad saņēma „Boņuka” balvu nominācijā Labākais mūzikas video 2017. „Es negaidīju, ka mēs iegūsim šo nomināciju, jo pieteiktie video bija diezgan līdzvērtīgi. Piemēram, grupas „Bez PVN” dziesmai „Golds iz ustobys”, kā to pēc balvu pasniegšanas atzina arī žūrijas pārstāvis Arnis Slobožaņins,” savus un Didža sasniegumus pieticīgi komentē Ivo. „Mēs esam ļoti priecīgi un pagodināti, ka mūsu tautieši atzīst par labu esam mūsu daiļradi.”

No brauciena uz Norvēģiju līdz veikala aplaupīšanai

„Katrai dziesmai ir savs noskaņojums, tās ir ļoti dažādas,” saka Ivo. „Arī video filmēšana veicās atšķirīgi, par katru no tiem būtu ko stāstīt.”

Liels piedzīvojums puišiem bija dziesmas „Ceļš iz muojom” filmēšana, kas notika Norvēģijā, kurp viņi speciāli devās ar mērķi filmēt video. Vietai vajadzēja saskanēt ar dziesmas kontekstu, tām bija jābūt ārzemēm. „Tas bija traki. Sevišķi grūti tur bija trāpīt tajā brīdī, kad nelija lietus vai nesniga sniegs, tāpēc mēs visu laiku čekojām telefonā laikapstākļus un tad braucām uz to vietu, kur varētu filmēt,” atmiņās dalās Didzis.

„Dziesmas „Es tycu” video mēs pārfilmējām divas reizes, jo operators, atbraucot mājās, konstatēja, ka atmiņas karte ir nodegusi un faili nav dabūjami. Tagad katru reizi mēs sagatavojamies daudz rūpīgāk, lai nepieļautu iepriekšējās kļūdas,” papildina Ivo, atsaucot atmiņā citus atgadījumus iz dzīves.

Vietu, kur atrodas Didža un Ivo leģendārais bērnības pagalms, tautā dēvē par astoto rajonu. Tur bija arī astotais veikals, kuram ir veltīta hiphopa apvienības jaunākā dziesma „Ostoitīs veikals”, kas internetā tika publicēta šomēnes.

Šī video tapšanu sākumā kavēja agrākā „Astotā veikala” tagadējo saimnieku neatsaucība – viņi nepiekrita, ka tur tiktu filmēts videoklips, tāpēc puiši sarunāja ar cita veikala saimnieku. Daudzos vietējos „Astotā veikala” fanos lokācijas maiņa izraisīja sašutumu un viņu acīs mazināja video vērtību, bet puiši atzīst, ka tas bija pat labāks variants, nekā filmēt vēsturiskajā vietā. „Šim video ir sevišķa odziņa – spraigs sižets, veikala aplaupīšana, bēgšana no policijas – filmēt bija ļoti interesanti,” par savas mīļākās dziesmas videoklipa īpatnībām informē Didzis.

Mulsinošā popularitāte un gaidāmais albums

Gan Ivo, gan Didzi mulsina jautājums „Vai jūs esat populāri?”. Didzis saka: „Ieejot Rēzeknes „Ausmeņa Kebabā” visi neiet man klāt sveicināties, uz ielas arī neuzrunā, vēl jau esam pazīstami tikai noteiktam cilvēku lokam.” Savukārt Ivo uzdod retorisku jautājumu „Kas ir popularitāte?”, uz kuru pats nespēj rast atbildi: „To ir grūti pateikt. Es esmu tikai sapratis, ka par mums cilvēki zina un interesējas. Tas jau ir labs sākums.”

„Es netiecos pēc lielas slavas, es tikai gribu, lai mūs paklausās vēl kāds, izņemot mūs pašus,” atklāj Ivo. „Pats svarīgākais jau ir atbalsts no tavas dzimtās pilsētas. Ja viņiem patīk, tad tu zini, ka tas, ko tu dari, var aiziet arī vēl tālāk.”

Tuvākie hiphopa apvienības plāni ir izdot albumu, pie kura pašlaik norisinās aktīvs darbs. Ivo atklāj, ka tajā būs dzirdami viņa pirmie hiti „Vysu kū tu saskoti” un „Kas ta nūteik” atjaunotā un uzlabotā versijā. Konkrētu datumu puiši nemin, bet sola, ka šogad būs. Albuma nosaukums gan ir zināms – „Žārei Gaļi”. Visas dziesmas tajā būs latgaliski. „Būt par latgalieti ir stilīgi,” atzīst Didzis.