Karstvīns bruņotu policistu uzraudzībā

Vikija Valdmane-Rozenberga, redaktore, pasniedzēja

Kad vienā no Berlīnes centrālajām ielām – ar gaismas virtenēm un instalācijām krāšņi izrotātajā Kurfurstendamm – atskan skaļa autosignālu taurēšana, straujas bremzēšanas skaņa un cilvēku klaigas, mana sirds izbailēs sastingst. Kas notiek?

Pēc brīža ieraugām trokšņa vaininiekus – turku jaunieši svin kāzas un pasākuma sastāvdaļa ir šāds brauciens pa ielām, izliecoties pa automašīnu logiem, jumta lūkām un skaļi pievēršot garāmgājēju uzmanību priecīgajam notikumam. Ir sestdienas pievakare, sācies Ziemassvētku gaidīšanas laiks un populārā veikalu iela ir cilvēku pārpilna. Tāpat kā Ziemassvētku tirdziņš turpat netālu pie Ķeizara Vilhelma piemiņas baznīcas. Pirms gada tieši šajā tirdziņā notika terorakts, kad cilvēku pūlī ietriecās smagā automašīna un bojā gāja 12 tirdziņa apmeklētāji un tirgotāji, bet daudzi tika ievainoti. Par šīs nelaimes upuriem atgādina piemiņas vieta tirdziņā, kur saliktas baltas rozes, fotogrāfijas un svecītes. Tāpēc skaļais turku kāzu brauciens pilsētā, kur atceras šo teroraktu, liek nelielās izbailēs apstāties. Tāpat kā ātrās palīdzības vai ugunsdzēsēju mašīnu sirēnu spalgais troksnis, kas tādā lielpilsētā kā Berlīne nav retums. Īpaši, ja iepriekšējā dienā ziņots par aizdomīga saiņa atrašanu citā Vācijas vietā.

Sakritības pēc arī pērn bijām Berlīnē pāris nedēļas pirms terorakta un, tā kā mūsu viesnīca atradās netālu, konkrētajā Ziemassvētku tirdziņā pabijām vairākas reizes. Jāpastāsta, ka vāciešiem šādi tirdziņi ir iemīļota atpūtas vieta, gaidot gada skaistākos svētkus. Taču tā ir arī vieta, ko viegli pakļaut uzbrukumam lielām cilvēku masām. Jo vakaros tur ir cilvēku pilns. Visi dzer karstvīnu vai punšu, uzēd kādu desu, ceptus kartupeļus, ūdenskliņģeri vai kartupeļu pankūkas. Skan mūzika, cilvēki ir priecīgi, sarunājas. Griežas karuselis. Dažos tirdziņos izveidotas slidotavas, un, skanot Johana Štrausa valšiem, brīvdienās tur slido gan bērni, gan pieaugušie. Arī šogad viss ir tieši tāpat, Ziemassvētku atmosfēra virmo gaisā un cilvēki priecājas. Taču ir dažas izmaiņas, kas atgādina – jāuzmanās un par jūsu drošību tiek gādāts. Vispirms tirdziņu ieejas – pie tām vai nu novietoti pamatīgi betona bluķi, vai arī izveidotas īpašas metāla ieejas, līdzīgas turniketiem, kādi ir lidostās vai citur. Kārtībnieku skatiena pavadīti, tur cilvēki var iziet cauri pa vienam. Vienā no greznākajiem tirdziņiem, kur par ieeju tiek ņemta arī 1 eiro samaksa, pie ieejas ieskatās arī somās. Pie katra tirdziņa redzami vairāki policijas autobusi un mašīnas, policisti patrulē ar automātiem plecos. Viņu ir daudz. Tāpat kā drošībnieku īpašās vestēs. Kādā brīdī viņi ir aizturējuši dažus turku vai pakistāņu izcelsmes jauniešus un kaut ko skaidrojas. Sargājošā klātbūtne nav nomācoša, bet tomēr ir pietiekami pamanāma un klātesoša. Taču nešķiet, ka cilvēkus tas biedētu vai darītu bijīgus. Policisti ar ieročiem patrulē arī lidostā. Drošības kontrole, ejot uz lidmašīnu, jau krietnu laiku ir jūtami stingrāka un vairākas reizes ir gan nācies somu vērt vaļā sprāgstvielu testa pārbaudei, bet reiz pat tika aptaustītas manu pēdu apakšas.

Man tas nešķiet patīkami un rada uztraukumu, taču ir jāpieņem, ka šādas procedūras turpmāk būs ikdiena. Mūsu kopīgās drošības labad.

Latvijas Drošības policijas mājas lapā lasāms, ka terorisma draudu līmenis Latvijā ir zems. Šis ir rādītājs, kurā, atšķirībā no citiem, labāk būtu pēc iespējas ilgāk palikt zemākajā līmenī.