Ja ar kaķi vai suni ir par maz

Iveta Sazonova

Laiki, kad uz balkona vai vannas istabā cilvēki turējuši mazu cūku vai aitu vilnas cirpšanai, ir pagājuši. Nu īpaši jaunu cilvēku aprindās par īstu modes kliedzienu pēdējos gados kļuvusi eksotisko dzīvnieku turēšana mājās. Zirnekļi, tarakāni, čūskas, eži un daudzi citi neparasti mājdzīvnieki tagad sastopami daudzu jauniešu mājvietās.

Viena no eksotisko dzīvnieku īpašniecēm ir meitene Annija Vārna, kura ne tikai ikdienā par tiem rūpējas, bet arī tos pavairo. Annijas īpašumā ir čūska, liels, spalvains zirneklis un prusaki. Pēdējos meitene pavairo, barojot ar cilvēkam pierastu pārtiku, lai pēcāk tos izmantotu kā barību čūskai un zirneklim. “Zirnekļi ir indīgi un var iekost, tāpēc atšķirībā no parasta mājdzīvnieka tos nevar ņemt rokās tad, kad sagribas. Dažus vispār nevar aiztikt, jo ir ļoti agresīvi un indīgi,” par savu pieredzi ar zirnekļiem stāsta Annija, “tos arī nav jābaro katru dienu”. Ar MansMedijs Annija dalās arī interesantos faktos, kas saistīti ar eksotiskajiem dzīvniekiem: “Zirneklis arī met ādu kā čūskas, jo tas aug. Ar katru ādas mešanu zirneklis kļūst lielāks. Es arī parasti izvēlos mātītes, jo tās dzīvo ilgāk, savukārt tēviņi paredzēti tikai pēcnācēju iegūšanai. Kā arī atsevišķas šķirnes dzīvniekus jātur atsevišķos terārijos, citādi viņi viens otru vienkārši nogalinās.”

Savukārt Jūlija Holodova mājās tur gliemezi plaukstas lielumā. No ārzemēm ieviestais gliemezis Igors nerej un neņaud, un, kā pati Jūlija saka, tāpēc ir īpaši pateicīga suga turēšanai mājās. “Viņu vajag tikai pabarot un nomazgāt, kad tas nepieciešams. Arī ēd viņš ļoti pieejamu pārtiku – dārzeņus,” stāsta Jūlija. Viņa mīļākais ēdiens ir gurķis un paprika. Jūlija stāsta, ka viņas gliemeža sugai Ahatina īpaši garšo banānu miza, bet ar to jābūt ļoti uzmanīgam. “Ja sāksi ar to barot, tad neko citu viņš vairs neēdīs,” atzīst Jūlija.

Oliveram Skurbikam mājās dzīvo pundurezis. Jautāts, kāpēc puisis izvēlējās tieši tādu mājdzīvnieku, Olivers atbild: “Kādu vakaru, sēžot facebook, ieraudzīju video, kur kāda amerikāniete stāstīja par savu mājdzīvnieku. Uzreiz sapratu, ka es arī vēlos ezīti.” Eži pa dienu guļ, bet vakaros ir īpaši aktīvi. Tas ļoti labi patīk arī Oliveram, jo puisis mājās atrodas dienas otrajā pusē. “Ar ikdienas eža barošanu nav īpaši jāiespringst,” stāsta Olivers. Eži ir visēdāji, tāpēc jebkura pārtika ir piemērota to uzturā. Olivers savu ezi baro ar kaķu barību, ik pa laikam iedod arī ceptu olu vai vistas fileju.

Latvijas provincē Apguldē dzīvo Egons Tone, kurš dzīves lielāko daļu ir veltījis hobijam – eksotisko dzīvnieku aprūpei un kolekcionēšanai. Egons stāsta, ka šī aizraušanās viņam sākusies jau bērnībā, bet tagad pārtapusi par nopietnu hobiju. Apguldē Egonam pieder vesela eksotisko dzīvnieku kolekcija, kurā ietilpst čūskas, ķirzakas, bruņurupuči, hameleoni, iguānas un dažādi citi nepierasti dzīvnieki. MansMedijs sazinājās ar Egonu, lai gūtu eksperta viedokli par neparasto dzīvnieku turēšanu mājas apstākļos.

Egons Tone savu dzīvnieku kolekciju kopis un veidojis aptuveni 50 gadus, tāpēc nav viena konkrēta veida, kā vīrietis dzīvniekus ieguvis. “Esmu tos pircis, tie man ir atvesti, ir pat atvesti un vienkārši iemesti manā baseinā – piemēram, bruņurupuči,” stāsta Egons, “pēc tam piezvana un pasaka, ka tie ir ielaisti baseinā.” Dzīvnieku kolekcionārs informē, ka Latvijā kopš 2010. gada darbojas Dzīvnieku aizsardzības likums, tāpēc interesentam jānokārto īpaša atļauja un jāsaņem dzīvnieka vai kolekcijas reģistrācija, lai brīvi iegādātos eksotiskus dzīvniekus.

Egona kolekcijā ietilpst visdažādākās dzīvnieku šķirnes, un, kā pats atzīst, to ir ļoti daudz. Jautāts, kā vīrietis nodrošina dzīvnieku pārtiku, viņš atbild: “Pamatā es barību audzēju pats. Sākot ar pelēm, žurkām, līdz pat circeņiem un prusakiem. Mušas vasaras laikā noķeru ārā. Pērku tikai vitamīnus, ja nepieciešams.”

Lai gan eksotika mājvietās ir īpaši populāra tendence, ir nepieciešams arī rūpīgi apsvērt atbildību, kāda parādās īpašniekam līdz ar dzīvnieka parādīšanos, kā arī apzināt neizbēgamās darbības dzīvnieka iegādāšanās procesā, lai eksotiskā dzīvnieka iegāde un turēšana būtu likumīga un regulēta.